Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
0:00 0:00
Available On Air Stations
Sports and Recreation

2020 State Volleyball Championships, Final Results

Final Volleyball Results

The high school volleyball championships concluded on Saturday with O'Gorman, Sioux Falls Christian, and Northwestern winning state titles. Here are the results, which includes all of the placement matches as well for all three classes.

Class AA

7th/8th – Brandon Valley defeated Harrisburg 3-2

(20-25, 25-23, 25-20, 21-25, 15-11)

5th/6th – Watertown defeated Aberdeen Central 3-0

(25-22, 25-23, 25-17)

3rd/4th – Sioux Falls Washington defeated Sioux Falls Roosevelt 3-2

(25-10, 25-19, 23-25, 22-25, 15-10)

Championship – O’Gorman defeated Huron 3-1

(25-15, 25-17, 20-25, 25-18)

Class A

7th/8th – Winner defeated Hill City 3-2

(20-25, 26-24, 22-25, 25-12, 15-10)

5th/6th – Madison defeated Rapid City Christian 3-0

(25-23, 25-21, 25-13)

3rd/4th – Parker defeated Hamlin 3-0

(25-16, 25-17, 25-23)

Championship – Sioux Falls Christian defeated Dakota Valley 3-0

(25-18, 25-18, 25-12)

Class B

7th/8th – Hitchcock-Tulare defeated Corsica-Stickney 3-1

(25-13, 25-15, 24-26, 28-26)

5th/6th – Faulkton Area defeated Bridgewater-Emery 3-0

(25-19, 25-16, 25-18)

3rd/4th – Chester Area defeated Colman-Egan 3-2

(13-25, 25-22, 23-25, 25-15, 15-12)

Championship – Northwestern defeated Warner 3-1

(25-14, 22-25, 25-19, 25-18)

All-Tournament Teams

• Class AA — Raegen and Bergen Reilly, O’Gorman; Brooke Schiltz and Tenley Buddenhagen, Huron; Ellie Walker and Sydni Schetnan, Sioux Falls Washington; Elizabeth Denevan, Sioux Falls Roosevelt; Olivia Corey and Maggie Heesch, Watertown; Brooklyn Kusler, Aberdeen Central; Taylor Stemen, Brandon Valley and Abby Meister, Harrisburg.

• Class A — Abby Glanzer, Kylah vanDonkersgoed and Kelsi Heard, Sioux Falls Christian; Logan Miller and Rachel Rosenquist, Dakota Valley; Shelby Lang and Breana Jensen, Parker; Ashtyn Abraham, Hamlin; Abby Brooks, Madison; Olivia Kieffer, Rapid City Christian; Ellie Brozik, Winner and Hailey Wathen, Hill City.

• Class B — Sydney Schell, Brooklinn Halvorson and Hannah Schentzel, Northwestern; Ava Nilsson and Jennifer Aman, Warner; Kenna Brown and Breckyn Ewoldt, Chester Area; Olivia Baumberger and Braiden Westley, Colman-Egan; Isabel Aesoph and Peyton Melius, Faulkton Area and Julia Weber, Bridgewater-Emery.

Tags
Sports and Recreation sports & recreationvolleyball